GÖMEÇ BELEDİYE SPOR YELKEN SPORLARI ( KITESURF )

Türkiye’de de son yıllarda popülaritesi artmaya başlayan bir spor olan Kitesurfing ya da kiteboard; adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Uçurtma uçurmanın nostaljisini sörf gibi ekstrem bir sporla buluşturan kitesurf malzemeleri değişiklik gösterir, bu sebeple çok benzeri olan rüzgar sörfünden ayrılır ancak temelde aynı prensiplere sahiptir.

Kitesurfing Nedir?

Kiteboard nedir sorusuna, kısaca paraşütle yapılan rüzgar sörfü denilebilir. Adrenalin yüklü olması sebebiyle ekstrem sporlar arasına hatırı sayılır tutkunu olan kiteboarding ya da kitesurfing amatörler ve yeni öğrenmek isteyenler için rahatlıkla keşfedilecek bir spordur. Rüzgarın havalandırdığı dev bir uçurtmanın gücünü kullanarak su üzerinde çeşitli akrobasi hareketleri yapmak da freestyle tutkunları için ilgi çekici bir başka özelliğidir. Peki ama kiteboard ne demek? Dünyada kiteboard adıyla da bilinen kitesurfing Türkçeye uçurtma sörfü olarak çevrilebilir.

İlçemiz içerisinde Keremköy Mahallemiz Gümüşlü mevkimizde bulunan  sahilimiz hem amatör olarak başlayanlar için hem de profesyonel olarak bu spordan vazgeçemeyenler için ideal şartları taşır.

Şuan Gömeç Belediye Spor Kulübü Lisanslı Kitesurf sporcusu Caner ÖZTÜRKLER hem kendini hem de Spor Kulübümüzü 2015 yılında Big-Air üçüncülüğüne taşımış ve kendisi Gelecek Vadeden Sporcu ödülünü almıştır. Ayrıca 2017 Maximum Kiteboard Turkish Open organizasyonuda “Twintip Men” birinciliği almıştır.

Halen Gümüşlü Sahilinde genellikle yaz aylarında hem çalışmalarını yapıp hem de bu spora merak salan 7’den 70′ e her kesime eğitimler vermektedir.

Aralarında Çağla KUBAT, Lean ERDİL, Ertuğrul İÇİNGİR gibi Türkiye şampiyonları ve ülkemizi Olimpiyatlarda temsil eden Türkiye’nin en iyi slalom windsurfçülerinin katıldığı Türkiye Windsurf ligi Gömeç’te yapılmaktadır.


×